5 oznak informujących, że Twoja tarczyca nie działa prawidłowo

Zdrowie Data publikacji: 21 września 2016 / Aktualizacja: 2020-09-18

Tarczyca to niezbędny dla naszego życia organ, który znajdziemy w pobliżu szyi. Złe funkcjonowanie tego organu może odbić się na wielu aspektach naszego zdrowia. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka sygnałów, które daje nam organizm, a które świadczą o tym, że nasza tarczyca nie działa poprawnie.

dompelenpomyslow-najlepsze-pomysly-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

1. Problemy z gardłem

Z racji jej położenia problemy z tarczycą mogą objawiać się przewlekłym bólem gardła. Możesz też czuć po prostu pewien dyskomfort w okolicy szyi. Twój głos również może ulec zmianie. Jeśli te objawy pojawią się u Ciebie nie zwalaj od razu wszystkiego na przeziębienie. Jeśli utrzymają się przez dłuższy czas może to być wina tarczycy i warto skonsultować to z lekarzem.

2. Wypadające włosy

Wypadające włosy mogą być sygnałem o niedoczynności tarczycy. Jest to związane z produkowanymi przez tarczycę hormonami. Zbliża się zima, więc naturalne jest, że włosy trochę będą wypadać, ale jeśli zjawisko to jest nadmierne to należy skonsultować to z lekarzem.

3. Wahania wagi

Wahania wagi często mają podłoże w problemach związanych z tarczycą. Nie można jednak błędnie zrzucać szybkiego tycia od razu na tarczycę bo może to być wina naszej diety. Jeśli natomiast w swojej diecie nie zmieniasz niczego, odżywiasz się w miarę zdrowo, a zaczynasz szybko przybierać na wadzie warto to skonsultować

4. Chroniczne zmęczenie

Oczywiście może być wynikiem nadmiernej pracy i trybu dnia. Ale gdy mimo tego, że starasz się wyspać i sypiasz ok. 7 godzin dziennie, czujesz ciągłe zmęczenie to jest to już sygnał, który powinien dać Ci do myślenia. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić czy winowajcą nie jest tarczyca.

5. Zmiany nastrojów

To jest coś co bardziej może zauważyć Twoje otoczenie. Jeśli ktoś daje Ci sygnały, że Twoje zachowanie jest bardzo dziwne. Twój nastrój nagle się zmienia, może to być wynik problemów tarczycy z produkcją hormonów.

Niedoczynność i nadczynność tarczycy

Tarczyca wytwarza hormony, które odpowiadają między innymi za kontrolę zużywania i magazynowania przez nasz organizm energii. W normalnych warunkach gospodarka hormonalna tarczycy pracuje optymalnie, ale może ulec to zmianie. Wtedy może dojść do niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Niedoczynność objawia się najczęściej:

  • zmęczeniem
  • brakiem energii
  • uczuciem ciągłego chłodu
  • wypadającymi włosami
  • suchą skórą

W przypadku gdy mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy zauważymy takie objawy jak:

  • trudności ze spaniem
  • osłabienie
  • nadmierne pocenie się
  • biegunki
  • bóle głowy

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły