5 objawów raka piersi, którego nie powinnaś ignorować!

Zdrowie Data publikacji: 22 września 2016 / Aktualizacja: 2018-01-05

Rak piersi może być bardzo skrytą chorobą, która początkowo może dawać nierozpoznawalne dla nas objawy. Jest jednak parę oznak, które powinny nas zaniepokoić i zachęcić do skontrolowania naszych piersi pod kątem nowotworu.

woman with pink cancer awareness ribbon

1. Ból pod pachami

Węzły chłonne są pierwszym objawem wysyłanym przez nasz organizm w razie zagrożenia. Ich zapalenie może powodować ból nawet pod niewielkim naciskiem. Obrzęk pod pachami może być objawem raka piersi, ale równie dobrze innej choroby, dlatego warto skonsultować to z lekarzem.

2016-09-22_165940

2. Zmiany na sutkach

Jeśli Twoje sutki w jakiś sposób się zmienią. Są zbyt wrażliwe, wycieka z nich coś lub pojawiają się pod skórką guzki to warto to skonsultować.

3. Zmiana kształtu piersi

Piersi mogą zmienić swój kształt, nawet nieznacznie. Jeśli jednak zauważysz zmiany wielkości piersi albo kształtu to może być to objaw choroby. Zwłaszcza gdy jedna pierś zacznie być coraz bardziej asymetryczna.

piersi-670x377

4. Swędzenie i zaczerwienienie

To mogą być również objawy raka piersi lub po prostu alergii. Ale warto ich nie lekceważyć.

5. Guzki

To objaw, o którym każda z nas wie. Mało jednak kobiet samodzielnie bada swoje piersi. Jak to zrobić dowiecie się na filmiku poniżej. Zwróćcie więc uwagę na guzki, które mogą się pojawić na waszych piersiach.

Zobacz jak przeprowadzić badanie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły