Podejrzewasz u siebie lub bliskich nietolerancję glutenu? Zobacz czy można u nich zdiagnozować jeden z tych pięciu najczęstszych objawów.
Częste afty mogą mieć osoby, które nie tolerują glutenu. Mogą powstawać częste zapalenia jamy ustnej oraz problemy z utrzymaniem zdrowych zębów z powodu mniejszej ilości wapnia w organizmie.
Nagłe przybieranie na wadze jest jednym z objawów, które zostały zaobserwowane u osób z nietolerancją glutenu. Często ma ona swoje podłoże w stanie zapalnym wywołanym przez gluten lub nieprawidłowego wchłaniania pokarmów i przepuszczalności jelit, które również towarzyszą tej nietolerancji.
Problemy trawienne takie jak wzdęcia, wiatry, bóle brzucha czy zaparcia i biegunki to częste objawy nietolerancji glutenu, które zostały zaobserwowane u pacjentów z tym schorzeniem.
Częste zmiany nastrojów oraz tak zwane zamglenia umysłu czyli problemy z pamięciom, kojarzeniem faktów i percepcją mogą być objawem nietolerancji glutenu. Jeszcze do końca nie wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale najczęściej mówi się o niewłaściwej aktywności glutenu w IgG.
Ciągłe uczucie zmęczenia oraz wyczerpania może towarzysz osobom, które mają nietolerancję glutenu i spożywają go w nadmiarze. Organizm taki nie magazynuje odpowiednio dużo energii więc my ciągle czujemy się przez to wyczerpani.
Jak widzicie, żadne z tych objawów nie są jednoznaczne i mogą sygnalizować też inne problemy zdrowotne. Dlatego jednoznacznie nie jesteście w stanie samodzielnie zweryfikować czy przyczyną jest gluten lub inne schorzenie. Dlatego powinny być one dla Was sygnałem alarmowym, który zmobilizuje Was do wizyty u lekarza i skonsultowanie teorii oraz poparcie jej testami laboratoryjnymi.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.