Często słyszymy, że mięso jest niezdrowe. Jak to jest z tym jedzeniem mięsa? Czy faktycznie jest takie niezdrowe, czy powinniśmy zrezygnować całkowicie z czerwonego mięsa i jeść jedynie kurczaki? Oto 5 najczęściej powtarzanych mitów na temat mięsa.
Najpierw musicie rozróżnić dobry i zły cholesterol. Cholesterol jest nam potrzebny i jest w 80% produkowany przez nasze ciało, a nie spożywany wraz z jedzeniem. Nawet ten zły jest nam w pewnym stopniu potrzebny, ale powinniśmy dbać o to by znajdował się w normie.
Dlatego jest to często powtarzany mit, który jednak opiera się na nieprawdziwych lub niepełnych informacjach. Dlatego w naszej diecie musimy dbać o to by nasycone tłuszcze równoważyć dobrymi tłuszczami nienasyconymi i dbać o bilans dobrego i złego cholesterolu.
Jeśli ktoś Wam powiedział aby zrezygnować z mięsa bo się odchudzacie to nie słuchajcie go. Nikt jeszcze nie przytył od piersi z kurczaka. Wręcz przeciwnie, białko zwierzęce potrafi przyśpieszyć metabolizm nawet o 80% i są rodzaje diet opartych głównie na różnych gatunkach mięsa.
Wszystko zależy od tego jak przygotujemy nasze mięsne posiłki oraz co podamy do nich. Powinniśmy jak najmniej smażyć w głębokim oleju. Musimy pamiętać, że białko jest budulcem naszych mięśni.
Oczywiście powinniśmy zrezygnować z przetworzonego mięsa, w którym nie wiemy co jest np. kupne hamburgery, mielonki, kiełbasy, parówki itd.
Oczywiście są ludzie, którzy rezygnują z mięsa i żyją. Ale nie możemy zaprzeczyć temu, że mięso jest nam po prostu potrzebne. Zawiera białko, które możemy pozyskiwać z roślin, ale nie będzie miało tylu cennych wartości. W każdej zbilansowanej diecie powinno znaleźć się mięso.
To oczywista głupota, ale mit ten często jest powtarzany. Człowiek nie jest zaprogramowany do spożywania mięsa? Oczywiście, że jest. Mięso było głównym składnikiem naszej diety przez tysiące lat. Dopiero później zaczęliśmy się osiedlać i hodować owoce i warzywa oraz w większych ilościach wprowadzać je do swojej diety.
Dowodzą temu fakty. Nasz organizm jest inaczej skonstruowany niż u roślinożercy. Mamy mniejsze żołądki, mamy w nim dużo więcej kwasu solnego, który służy do trawienia białka zwierzęcego. Nawet nasze zęby przystosowane są do żucia mięsa.
Często można przeczytać w różnych mięsach, że czerwone mięso powoduje raka jelita grubego. Prawda jest tu połowiczna, bo prawdą jest, że może go powodować czerwone mięso, ale przetworzone zawierające dodatki i to właśnie one są głównym winowajcą całej sytuacji.
Oczywiście istnieją badania na ten temat i potwierdzone w nich będzie, że czerwone mięso może powodować raka, ale znajdziecie tyle samo badań przeczącym tej cenie.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.