Pranie to nie taka prosta czynność jakby mogło się wydawać. Przekonujemy się najczęściej o tym po ilości smsów, które dostajemy od męża gdy zostawimy go z praniem w domu. Ale nie oznacza to, że wszystko same idealnie robimy i nie popełniamy żadnych błędów bo nie myli się tylko ten, kto nic nie robi :) Zobaczcie 15 najczęściej popełnianych błędów podczas robienia prania.
Nie tylko powinniśmy brać pod uwagę kolor ubrania, ale również rodzaj tkaniny. Wszystkie ubrania polarowe powinny być prane oddzielnie. To samo tyczy się ręczników i ubrań wykonanych z włókien syntetycznych.
Jeśli będziemy energicznie szorować plamy najpewniej nabawimy się dziur w ulubionych ciuchach. Powinny być wywabiane łagodnie, najlepiej namaczane przez długi czas, plama potrzebuje czasu, któremu nam najczęściej jest po prostu szkoda. Nie jeden ciuszek dziecka zniszczyłam szorując mydełkiem do wywabiania plam :)
Pamiętaj aby nie przesypywać proszku do prania bo będzie on powodował powstawanie zbyt dużej ilości piany, która następnie będzie gromadzić brud zamiast go usuwać np. w kołnierzykach.
Zamki z łatwością zniszczą inne ubrania podczas prania, zwłaszcza metalowe potrafią rozszarpać delikatniejsze rzeczy. Dlatego zamki błyskawiczne powinny być zawsze pozamykane, a koszule za to rozpięte.
Pamiętaj o tym aby porozpinać wszystkie guziki przed wrzuceniem ich do pralki. W przeciwnym wypadku mogą po prostu zostać pourywane.
Chcemy aby nasze ubrania były białe i bez plam, ale zbyt dużo wybielacza uszkadza tkaniny i zmniejsza ich wytrzymałość. Przez to ubrania posłużą nam znacznie krócej. Jeśli chcesz ich używać przez dłuższy czas stosuj ilości zalecane przez producenta.
Kostiumy kąpielowe, które najczęściej wykonane są z lycry lub elastanu nie powinny być prane w pralce jedynie ręcznie. Nie pierz kostiumów w pralce jeśli nie chcesz ich zniszczyć.
Jeśli masz wiele prań do wykonania dużo osób daje pralce odpoczywać aby jej nie uszkodzić. To mylne podejście bo pralka, która wykonuje cykle po sobie zużywa mniej energii i nie szkodzi jej tak jakby mogło nam się to wydawać.
Koce i poduszki powinny być prane w dwóch cyklach po sobie. Pierze zatrzymuje w sobie pianę, przez co nie będą one dobrze wypłukane.
To najbardziej denerwująca rzecz podczas prania dlatego warto wykonać ją na początku, a dodatkowo wszystkie skarpetki prać w worku do prania. Dzięki temu nie pogubią nam się i łatwiej będzie zrobić z nimi porządek.
Środki zmiękczające zmniejszają zdolność absorbowania przez ręcznik wody, dlatego do prania ręczników nie powinno się ich dodawać.
Dużo nowych pralek posiada już wbudowaną wagę i nie puści prania gdy będzie go za dużo. Jednak jeśli tego nie masz nie przeładowuj pralki bo doprowadzisz do uszkodzenia, a naprawa będzie bardzo droga.
Jeśli wrzucimy je same sobie zniszczymy ich strukturę wewnątrz. Aby ją rozbić i zabezpieczyć wystarczy z kurtkami wrzucić kilka piłek do tenisa, które dodatkowo pomogą wytrzepać kurtki z piany już w trakcie prania.
Wierzymy, że drogie proszki są lepsze, ale wcale tak nie jest. Często są bardzo podobne do swoich tańszych odpowiedników. Niektóre z nich można zastąpić tanimi zamiennikami z kuchni np. ocet zadziała tak samo jak odkamieniacz do pralki i do tego zmiękczy ubrania.
Pierzemy w niej ale zapominamy o tym, że powinna ona również być czyszczona co jakiś czas. Zobaczcie ile brudu znajdziecie za uszczelką przy drzwiczkach, ten brud dostaje się do waszego prania. Zadbajcie więc również o czystość pralki.