2 lipca 2014

13 niezwykłych zastosowań sody oczyszczonej

2014-07-02_015733

1. Znana przede wszystkim z kuchni, z dodawania do ciast. Spulchnia placek i sprawia, że jest większy i bardziej kruchy. Ten sam efekt uzyskamy dodając ją do omletu.
2. Nie masz drożdży? Zamiast nich można do ciasta dodać sproszkowana sodę i witaminę C w tej samej postaci i ilości.
3. Ćwierć łyżeczki do soku owocowego uczyni z niego napój gazowany.
4. Jako lek na zgagę. Łyżeczka sody połączona ze szklanką wody pomoże na niestrawność.
5. Wchłonie nieprzyjemny zapach. Można rozłożyć ją w pudełeczku w lodówce lub w pokoju. Świetnie sprawdzi się w celu zmycia zapachu czosnku lub cebuli z deski do krojenia. Wsypana na noc do butów, wchłonie z nich brzydki zapach.
6. Odświeży zapach w ustach. Wystarczy użyć wody z sodą do przepłukania ust.
7. Wybieli zęby i tkaniny. Bezpośrednio wyszczotkowane sodą zęby zyskają więcej bieli. Soda dodana do płynu (nie proszku) do prania działa jak wybielacz.
8. Pomoże przy problemach ze skórą związanych z podrażnieniem. Złagodzi pieczenie i swędzenie jeśli zrobimy z niej maść poprzez dodanie kilku kropel wody.
9. Doskonale wyczyści fugi.
10. Pozwoli doczyścić przypalony garnek. Wystarczy zagotować w garnku trochę wody, dodać pół szklanki sody, zostawić na ok.8 godzin a rano przemyć już bardzo dobrze odmoczone naczynie.
11. Usunie osady z kawy i herbaty na ceramicznej zastawie.
12. Odkamieni. Mikstura z ¼ szklanki sody oraz szklanki octu może posłużyć jako roztwór do wymoczenia w nim np. słuchawki prysznicowej.
13. Odrdzewi śrubkę. Wystarczy zasypać dane miejsce sodą, polać octem, a po przereagowaniu wyszorować.