4 listopada 2018

12 przepisów na Boże Narodzenie, bez których święta nie mogą się odbyć

Każda z nas na pewno ma swój dekalog potraw, bez których Boże Narodzenie nie może się odbyć. U mnie w domu taką potrawą, na którą wszyscy czekali z utęsknieniem do Świąt była zupa grzybowa i krokiety z kapustą i grzybami. Oczywiście inne przysmaki również były, ale te po prostu z Bożym Narodzenie kojarzyły nam się najbardziej. W Waszym domu z pewnością też są takie potrawy. Dzisiaj przedstawię Wam 12 przepisów, bez których moim zdaniem kolacja Wigilijna nie może się odbyć. Kliknijcie tytuł przepisu aby zobaczyć jak go wykonać.

1. Zupa grzybowa

Tak jak mówiłam, u mnie w rodzinie zupa grzybowa to był zawsze numer jeden na stole. Podawaliśmy ją jako pierwszą, a potem barszcz czerwony. Przepisów na zupę grzybową jest mnóstwo. Na naszej stronie znajdziecie ich również kilka, oto jeden z nich.

2. Krokiety z kapustą i grzybami

Drugie ulubione danie na Boże Narodzenie, chociaż dla mnie osobiście to było coś co najbardziej w święta lubiłam jeść i na krokiety właśnie czekałam najbardziej. Bez nich zdecydowanie Święta u mnie odbyć się nie mogą :)

3. Makowiec

Makowiec to moje ulubione Bożonarodzeniowe ciasto. Innych ciast może nie być, ale makowiec to coś czego zabraknąć nie może. Będąc dzieckiem najlepiej smakował mi z herbatą, dzisiaj jej miejsce zastąpiła kawa :)

4. Galaretka z karpia

Nigdy nie lubiłam smażonego karpia. Moja babcia oprócz tego robiła takie małe galaretki z karpia i te mi bardzo smakowały. Dlatego to one dla mnie zdecydowanie wygrywają jeśli chodzi o karpia na Boże Narodzenie :)

5. Śledzie w sosie musztardowym

Śledzie to już tradycja, którą przyjęłam. Jeśli macie już rodziny to na pewno musieliście się zderzyć z tradycjami innych. Niektóre Ci się spodobają inne pewnie nie, ale śledzie to ten przypadek gdzie nowa tradycja bardzo przypadła mi do gustu. Najbardziej z nich lubię śledzie w sosie musztardowym i takie też na Boże Narodzenie zawsze są.

6. Kutia

Kutia to chyba podstawa w większości domów. Co rodzina to przepis inny, dlatego na pewno macie swój sprawdzony. Ale jeśli nigdy nie robiliście jej sami to możecie skorzystać z tego.

7. Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa to coś co zarówno na Wielkanoc jak i na Boże Narodzenie gości na naszych stołach. U mnie jest to podstawowa świąteczna sałatka. Od dziecka pomagam w jej przygotowaniu, a teraz robię ją sama.

8. Ryba po grecku

Oprócz karpia była u mnie zawsze druga ryba. Najczęściej filety z dorsza lub mintaja smażone w panierce. Później jej miejsce zastąpiła ryba po grecku, którą wszyscy znają i lubią :)

9. Kompot z suszu

Nie tylko piło się go przy stole, ale też wprowadzał w domu świąteczny aromat. Ja osobiście za jego smakiem nie przepadam, ale ten zapach to jest coś na co się czeka co roku :)

10. Karp smażony

Mówiłam wcześniej, że za karpiem w tej formie nie przepadam, ale oczywiście na stole musi się znaleźć i co dziwne, chociaż ja go nie jem to muszę go zrobić bo podobno wychodzi mi najlepiej :)

11. Ćwikła

Zastanawiałam się co jeszcze najbardziej kojarzy mi się ze Świętami i jest to ćwikła :) Uwielbiam od dziecka ten ostry smak chrzanu.

12. Śledzie w śmietanie

Ostatnie danie to śledzie w śmietanie i to zwyczaj, który również został przyjęty, a w moim rodzinnym domu go nie było. Do tego czasu nie widziałam, że śledzie są tak pyszne w różnych wydaniach :)