10 porad, które pomogą Ci obniżyć koszty ogrzewania!

Porady Data publikacji: 12 października 2015

Miniaturka-Facebook

Zima zbliża się wielkimi krokami, a sezon grzewczy już się zaczął i w domach zrobiło się zimno. Dla wielu rodzin to ciężki okres bo do budżetu rodzinnego doszło kolejne obciążenie – koszty ogrzewania. Zobaczcie co zrobić aby je zmniejszyć!

1. Uszczelnienie punktów przepływu ciepła

Okna i wszelkie szczeliny to punkty, w których ciepłe powietrze ucieka a zimne jest wtłaczane do mieszkania. Dlatego zadbaj o to by te punktu uszczelnić. Pamiętaj jednak, że 100% szczelności nie jest zdrowe, dlatego co jakiś czas trzeba wietrzyć mieszkanie. Na czas wietrzenia kaloryfer trzeba zakręcić dlatego warto wtedy korzystać z podzielników na kaloryferach. Naprawdę powodują dużą oszczędność.

2. Pamiętaj by zawsze zakręcać kaloryfer podczas wietrzenia

Najlepiej podczas wietrzenia mieszkania wyjść na długi spacer. Wietrzymy mieszkanie przez pół godziny, wracamy tylko zamknąć okna i rozkręcić kaloryfery i wracamy za kolejne pół godziny. To zmniejsza dyskomfort i uczucie zimna. Dlatego lepiej wietrzyć gdy nas nie ma w mieszkaniu.

3. Odsłoń grzejniki

Grzejniki nie powinny być zasłonięte. Zarówno obudowanie ich od góry i od przodu sprawia, że ciepło zamiast do mieszkania ucieka w ściany. Często grzejniki są we wnęce pod oknem i parapetem, to bardzo źle. Dużo energii cieplnej nam ucieka na ogrzanie tego czego nie potrzeba, zamiast powietrza w pokoju. Postarajmy się umieścić je w odkrytym miejscu.

4. Naklej maty styropianowe za grzejniki

Maty styropianowe z folią aluminiową to idealny sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Naklejenie jej świecącą stroną do grzejnika na ścianie powoduje, że więcej ciepła trafia do mieszkania, zamiast ogrzewać mur za grzejnikiem.

5. Spędzajcie czas wspólnie

Podczas snu człowiek nie potrzebuje tego ciepła. Pokoje dlatego lepiej grzać mniej do temperatury potrzebnej do snu czyli jakieś 18-20 stopni. A czas wolny spędzać razem w jednym dużym pokoju i na niego poświęcić więcej energii cieplnej.

6. Ciepło się ubieraj

Miło jest zimą po mieszkaniu biegać w krótkich spodenkach, ale musicie pamiętać ile to kosztuje. Lepiej obniżyć temperaturę o 2-3 stopnie i ubrać bluzę, a potem zyskać parę stów na ogrzewaniu, prawda?

7. Zadbaj o sufit

Przez tak zwaną czapkę ucieka najwięcej ciepła. Więc jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym albo na ostatnim piętrze w bloku to ociepl styropianem sufit. Koszt będzie relatywnie mały w porównaniu z zyskiem, który zwróci się w miarę szybko. Oprócz tego poczujesz wzrost temperatury w pomieszczeniu o 2-3 stopnie nawet! Podczas takiego samego ogrzewania.

8. Nie ogrzewaj gdy Cię nie ma

Po co grzać mieszkanie, gdy nie ma cię w domu? To tylko strata energii, jeśli masz taką możliwość np. przy piecu gazowym zaprogramuj go tak aby zaczął grać chwilę przed Twoim powrotem do domu. Zawsze przed wyjściem zakręć grzejniki, gdy wrócisz odkręć je, nie trzeba czekać długo a będzie ciepło. Ty w tym czasie możesz zająć się posprzątaniem, dzięki ruchowi nie poczujesz tak zimna i połączysz to z zadbaniem o mieszkanie :)

9. Zmień źródło ciepła

Masz ogrzewanie gazowe i jest za drogie? Jest wiele alternatywnych źródeł ciepłą. Ostatnio bardzo modne robią się piece na pelet. Ich koszt jest taki sam co pieca gazowego, ale za to sezon grzewczy z takim piecem kosztuje 700 – 1000 zł, niektórzy mają takie rachunki za gaz w ciągu miesiąca. Pelet podaje się do zasobnika raz na trzy dni. Piec sam się rozpala sterowany pilotem. Jest wygodny w użytkowaniu i dużo tańszy. Nie ma przy tym też dużo popiołu jak w tradycyjnym piecu. Tona peletu daje ok. 4kg popiołu!

10. Zainwestuj w dywany

Jeśli jestem zmarzluchem i jest ci zimno (zimne powietrze opada niżej) zainwestuj w dywany aby dogrzać podłogi.

Podobne artykuły