10 objawów, które mogą pomóc rozpoznać Ci raka

Zdrowie Data publikacji: 17 lipca 2016

Profilaktyka w walce z nowotworami jest bardzo ważna. Niektóre objawy mogą dać nam do myślenia i powinny skłonić nas do wizyty u lekarza.

DomPelenPomyslow---Najlepsze-pomysły-poradniki-przepisy-porady-lifehacki-dieta-odchudzanie

1. Problemy z przełykaniem

Problemy z połykaniem mogą mieć różne podłoże, ale przewlekłe mogą sygnalizować objawy raka krtani lub przełyku. Oczywiście nie chodzi nam o to by Was nastraszyć, ale po prostu chcemy uzmysłowić Wam, że nie warto bagatelizować tak małych rzeczy, na które zazwyczaj nie zwracamy uwagi „a coś mnie gardło boli, pewnie zaraz przejdzie”.

2. Wszelkie guzki

csm_0zmianypiersi_6462f23dfd.jpg.pagespeed.ce.T38JVHMLvH

Pojawienie się guzków może sygnalizować nam pojawienie się nowotworu. Oczywiście guzki mogą być w piersi, ale również w innych miejscach ciała np. zgrubienia w okolicy obojczyka mogą wskazywać na chłoniaka. Warto też zwrócić uwagę na pachwiny czy pachy. Guzki, które pojawiły się znikąd powinny być dla nas wystarczającą przyczyną by skonsultować to z lekarzem. Zobacz również jak samodzielnie badać piersi:

Jak samodzielnie badać piersi

3. Krwawienie poza miesiączką

To częsty objaw raka i każde krwawienie poza miesiączką powinno być najpierw skonsultowane z ginekologiem. Oczywiście krwawienie może również występować np. w moczu co może świadczyć o problemach z nerkami. Krwawienie może również pojawić się podczas kaszlu.

4. Białe plamy w jamie ustnej

fot. jamaustna.pl

fot. jamaustna.pl

Jeśli palisz papierosy to na pewno już je zauważyłaś, lub kiedyś się pojawią. Jeśli jednak nie palisz papierosów to takie plamy powinny być dla ciebie bardzo ważnym sygnałem do skonsultowania się z lekarzem bo może to być objaw nowotworowy.

5. Niegojące się rany

Niektóre przypadki raka skóry mogą objawiać się ranami, które nie chcą się zagoić. Krwawią i swędzą przez długi czas. Z krwi tworzy się strup, który odpada, a rana nadal istnieje. Jeśli masz taki przypadek skonsultuj go z lekarzem.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły