10 miejsc, których zazwyczaj nie sprzątasz – a powinnaś!

Porady Data publikacji: 27 lutego 2016 / Aktualizacja: 2017-05-01

Miniaturka-Facebook

Jest wiele miejsc, które podczas sprzątania pomijamy – a to bardzo źle bo gromadzi się w nich wiele brudu i bakterii. Zobacz 10 miejsc, które zapewne pomijasz podczas sprzątania.

Deska do krojenia

Jak często odkażasz deskę do krojenia? Aby to zrobić będziesz potrzebować cytryny, octu, płynu do mycia naczyń i zmywaka kuchennego. Deska drewniana pochłania bardzo dużo zapachów i płynów, które są siedliskiem dla zarazków. Aby wyczyścić deskę trzeba na gąbkę dodać odrobinę płynu i przetrzeć deskę. Następnie przetrzyj ją połowką cytryny tak jakby to był zmywak – cytryna zabije zapachy i usuwa przebarwienia. Jeśli zapachy nie znikną, a nie przeszkadza Ci zapach octu, to spryskaj ją octem i dobrze przetrzyj.

Poduszki w sypialni

5b5592520a6ee82331b2910e856161b5

Poduszki do źródło alergenów i roztoczy. Jak często je czyścisz albo pierzesz? Nie musisz jej oczywiście co tydzień prać, ale możesz ją spryskać wodą utlenioną podczas porządków.

Maty do kąpieli

Nie zapominaj podczas porządków o matach prysznicowych. To wilgotne środowisko idealne dla bakterii i pleśni. Dywanik czy matę łazienkową bez problemu możesz wyprać w pralce. To nie zajmie Ci wiele czasu :)

Szczoteczki do zębów

2016-02-27_231902

Jak często wymieniasz szczoteczki, powinno się co 2-3 miesiące. I teraz jak często je myjesz w tym czasie i odkażasz? Wiele osób nie robi tego w ogóle. A wystarczy na noc umieścić je w kubki ze spirytusem albo wodą utlenioną :)

Gąbki kuchenne

To one mają styczność z Twoimi talerzami i kubkami a są istnym siedliskiem dla bakterii – wilgoć je przyciąga jak magnes. Aby odświeżyć gąbkę i zdezynfekować wystarczy włożyć ją do mikrofalówki. 3 minuty podgrzewania zabiją aż 99% bakterii i pasożytów. Gąbkę możesz nasączyć jeszcze octem i wtedy włożyć do mikrofalówki a potem od razu będziesz mieć czystą mikrofalówkę, bo wystarczy przetrzeć ją papierowym ręcznikiem.

Klawiatura komputerowa

Klawiatura komputerowa to narzędzie naszej pracy i siedlisko brudu. Aby ją wyczyścić możesz użyć żółtych karteczek, które znajdują się w większości biur. Idealnie nada się również sprężone powietrze.

Bez-nazwy-1

Telefon

Może Cię to zaskoczy, ale naukowcy potwierdzili, że na twoim telefonie komórkowym znajduje się więcej bakterii niż na desce klozetowej w twojej toalecie. Prawda, że zaskakujące? Dlatego nie zapomnij go czyścić. Jest to bardzo proste – wystarczy go wyłączyć i przetrzeć chusteczką nasączoną alkoholem – mogą być to chusteczki do okularów z Lidla.

Buty

Stopy się pocą, jest to środowiskiem do rozwoju bakterii w Twoich butach. Dlatego warto na noc włożyć do nich woreczki wypełnione sodą oczyszczoną, która pochłonie wilgoć, a do tego odświeży zapach butów.

Pilot od telewizora

Badania laboratoryjne potwierdzają, że pilot od telewizora jest miejscem w salonie gdzie znajduje się najwięcej zarazków. Wystarczy go umyć jakimkolwiek środkiem dezynfekującym :)

Zabawki dziecięce

Jak często myjesz klocki albo inne zabawki dziecka? Wystarczy wrzucić go do worka na skarpetki i umieścić w pralce. Możesz użyć do tego również zmywarki.

17

Podobne artykuły